Iniciatíva B Me – Život podľa vlastných predstáv

Spracovala: Mgr. Ľudmila Hrčková

Každodenný život ľudí s reumatickými chorobami je sprevádzaný bolesťou a bojom o každý pohyb. Bolesti a deformácie kĺbov im spôsobujú problémy pri bežných činnostiach,  ako je denná hygiena, obliekanie, otváranie fliaš či uchopenie predmetu.

Iniciatíva B Me (byť samým sebou a byť zároveň mnou) je medzinárodná výzva, ktorá vznikla pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu práve z toho dôvodu, aby širokej verejnosti priblížila bolesti a ťažkosti a vyvrátila mnohé zakorenené predstavy o ľuďoch s reumatoidnou artritídou a inými reumatickými chorobami.

 

Iniciatíva priniesla tvorivú výzvu pre pacientov, ich príbuzných, odborníkov a všetkých, ktorí sa ochoreniami zaoberajú (občianske združenia, profesionálne organizácie a pod), aby poskytli informácie a príklady rôznych bežných činností, ktoré považujú za problematické. Ľudia tak predkladali svoje nápady a námety, a zároveň s tým spojené problémy, ktoré každý deň riešia. Viac ako 500 ľudí zaslalo návrhy a príspevky, ktoré sa dostali do rúk medzinárodnému tímu dizajnérov. Z Ligy proti reumatizmu na Slovensku sa do iniciatívy zapojilo 123 ľudí. Začiatkom roka sa konal medzinárodný workshop, kde sa z vybraných návrhov vytvorilo niekoľko koncepcií na realizáciu špecifických návrhov pre ľudí s artritídou. Dizajnéri našli niekoľko esteticky prijateľných a funkčných riešení rôznych pomôcok a predmetov, ktoré uľahčujú život ľuďom s reumatickými chorobami, podporujú ich samostatnosť a zlepšujú kvalitu života. Cieľom iniciatívy bolo však aj to, aby špeciálne vytvorené predmety boli nápadité, prijateľné a použiteľné aj pre širokú verejnosť.

Vznikli tak návrhy a rady, ktoré môžu pomôcť všetkým:

  • - papierové utierky s väčšou perforáciou, aby sa sila potrebná na odtrhnutie, znížila na polovicu (obr. č. 1)
  • - luskáč na orechy pomáha pri otváraní fliaš (obr. č. 2)
  • - hrebeň s dlhou rúčkou uľahčuje manipuláciu (obr. č. 3)
  • - dáždnik so špeciálnym jednoduchým otváraním (obr. č. 4)
  • - jednoduché zapínanie nevyžadujúce tlak (obr. č. 5)
  • - šaty so zipsom na šnúrku, ktorá po zapnutí vytvorí náhrdelník (obr. č. 6a, b)
  • - špeciálne puzdro na kontaktné šošovky, ktoré sa jednoducho otvára a umožňuje aplikovať šošovku pomocou špeciálneho nadstavca (obr. č. 7)
  • - kľúčenka, uľahčujúca manipuláciu s kľúčom a zároveň otvárač na fľaše (obr. č. 8)  

Tieto návrhy sa mohli riešiť a zrealizovať vďaka spolupráci s ľuďmi s reumatickými chorobami, ich zástupcami a profesionálmi. Viac o tomto projekte sa môžete dozvedieť na www.bmeinitiative.com. 

Skúsenosti a rady, ktoré iniciatíva B Me priniesla, vyšli aj vo forme praktickej brožúrky pre pacientov s názvom „Reumatoidná artritída: skúsenosti, nápady a podpora“, ktorú Liga proti reumatizmu na Slovensku bude expedovať pre všetkých svojich členov.