Rozprávky z Črpáka

Viera Králiková

„Chceli sme si vyskúšať scénické čítanie a začali sme premýšľať nad tým pre koho a ako by to bolo najlepšie.“ Takto spomína Michal na začiatky Črpáka    partiu kamarátov, ktorých nadchlo toto dramatizované čítanie rozprávok . Každá postava v rozprávke má teda svoj vlastný hlas (ktorý zväčša narozpráva vždy iný herec  alebo  jeden, ale so zmeneným hlasom. Rozprávka je doplnená o rôzne zvukové efekty, aby bola čo najvernejšia a pútavá. Ich publikom sú deti zo Základnej školy internátnej pre slabozrakých a nevidiacich v Bratislave (ZSISN).  Trocha viac nám o tomto voľnočasovom projekte povedal koordinátor Črpáka Michal Knopp.

Ako vyzerá proces vzniku scénickej rozprávky?

Začína to výberom rozprávky a jej následným zdramatizovaním, čo robia naši režiséri. Dramatizácia a napísanie scenára trvajú jeden až dva týždne a potom sa pridajú herci, ktorí pod vedením režiséra skúšajú predstavenie. Skúšky zvládame za jeden víkend. A aby sme to nepozabúdali cez týždeň, po skúške ideme za našimi deckami.

Aké je vaše publikum?

Pre zrakovo znevýhodnené decká sme sa rozhodli hneď ako sme vedeli, že budeme dramatizovať rozprávky. Dúfali sme, že ich týmto potešíme, keďže pre túto dramatickú formu nepotrebujú zrak. ZSISN k nám bola veľmi ústretová a tak chodíme za deťmi priamo do školy po ich vyučovaní. Na čítačky chodieva 20 až 30 detí.

Aké sú reakcie detí?

Môžem povedať,  že decká sa tešia z našich návštev. Účasť na predstaveniach je prene dobrovoľná a predsta stále chodia. Po predstavení sa niektoré aj osmelia a prídu sa rozlúčiť a spýtať sa Pipi "A ty si skutočne bola v Indii?" Na túto príhodu si veľmi rád spomínam.
No popravde, nie vždy každému padneme do noty s pripraveným titulom, ale ďalší krát prídeme zasa s niečim novým a potešíme ďalších

Kto ešte tvorí vašu umeleckú skupinku?

Niektorí z nás sú laickí nadšenci, iní študentmi herectva na VŠMU. V skupine je 15 ľudí ale v jednej rozprávke hrá iba niekoľno z nás. Záleží od toho,  kto má práve čas na nácvik a predstavenie. Režisérov máme niekoľko. Opäť je to hlavne otázka času.

Čo ti dáva takto strávený čas?

Pre mňa je to veľká zábava hrať sa so svojim hlasom a utvárať rôzne charaktery iba jeho prostredníctvom. A druhá časť mojej radosti je v "našich" deckách zo ZSISN.

Ako vyzerá budúcnosť Črpáka?

Začali sme bez akýchkoľvek plánov do budúcnosti. No teraz keď vidíme, že nás aj decká to baví a je tu aj túžba pokračovať, staviame si dlhodobejšie ciele. Ich potreba vyplynula spontánne, čo ma nesmierne teší.
Zastihla si ma práve v období ich formulovania a pokiaľ tento proces nebude skončený nemôžem o nich hovoriť. Určite však zostaneme pri zrakovo znevýhodnených deckách a budeme venovať sa hlavne ich potrebám.

Ďakujem pekne za rozhovor