V siedmom nebi

Spracovala: Katarína Šelestiaková

Pod pojmom oddych si každý predstaví niečo iné. Niekto sa nevie dočkať, kedy po namáhavom dni konečne pohladká svoju posteľ a pozrie si telku, prípadne si prečíta knihu. Iný zase povymetá obchody s kamarátmi, prípadne s nimi pôjde na kávu. Dokonca poznám ľudí, ktorí v rámci oddychu navaria a napečú pre celú rodinu. Ale sú aj takí, ktorí sa venujú rôznym športom a koníčkom. A nie je nič lepšie, ako keď sa ľudia, ktorí sú zapálení pre rovnakú vec stretnú a robia ju spolu. V Anglicku to ľuďom s postihnutím umožňuje športový klub, ktorý poskytuje široké možnosti voľnočasových aktivít.

 

Klub je otvorený ľuďom s rôznymi druhmi zdravotného postihnutia – ľuďom s telesným, zrakovým, sluchovým postihnutím, duševnými ochoreniami – zoznam je nekončiaci. Keby ste sa rozhodli navštíviť tento klub, kľudne môžete využiť svoje auto, s parkovaním určite nebudete mať problém. Klubu totiž patrí množstvo parkovacích miest vyhradených pre ľudí s postihnutím.

Hlavným pravidlom klubu je „having fun“ čo v preklade znamená, že tu môžete robiť čokoľvek, čo vám zlepší náladu. Môžete využiť priestory klubu a zapojiť sa do rôznych klubových aktivít. Nájde sa niečo pre každého – stolný tenis, spoločenské hry, aktivity uvoľňujúce, stimulujúce, ale hlavne zábavné. Chcete kresliť? Nech sa páči, navštívte kurz kreslenia. Túžite si zaplávať? Zvoľte krytý bazén. Zachcelo sa vám porozprávať sa s kamarátmi pri fľaši vína, alebo horúcej čokoláde? Žiadny problém, navštívte bar, prípadne si v kuchynke uvarte šálku čaju. Znie to výborne, že?

Pre tých, ktorí nechcú pekné dni tráviť medzi štyrmi stenami, je k dispozícii množstvo „outdoor activities“, čiže aktivít vykonávaných vonku. Spomeniem iba niektoré, o ktoré sme my, suchozemci, ochudobnení. Napríklad? Čo tak plavba plachetnicou? Plaviť sa, nastaviť tvár slnku a vetru, počúvať šum mora, sledovať vejúcu plachtu. It sounds good...Znie to dobre, súhlasíte? Zunovala sa vám plachetnica? Ste plný energie a chcete vyskúšať niečo adrenalínovejšie? Vodné lyžovanie bude možno to pravé orechové pre vás.

Je toho ešte oveľa viac, napríklad spoločné rybačky alebo tzv. „Friday fun“. Ide o piatkové stretnutia venované mladším účastníkom. Každý prvý a tretí piatok v mesiaci sa deti stretnú, dohodnú sa čo chcú robiť, akým aktivitám sa chcú venovať a za pomoci koordinátorov strávia príjemné chvíle. Spomeňme ešte lukostrelbu, kriket, golf, gulečník. Na svoje si prídu aj tí náročnejší.

Určite sa pýtate, ako je možné, že to funguje. Nuž, funguje. V nemalej miere vďaka množstvu dobrovoľníkov. Ľudí, ktorí veria v dobrú vec a sú ochotní pridať ruku k dielu. Pomáhajú pri súťažiach, akciách, aktivitách. Pomáhajú s organizáciou, poskytujú osobnú asistenciu počas aktivít, dopomáhajú k dobrej nálade svojou prítomnosťou.

No povedzte, necítili by ste sa ako v raji?

Zdroj: http://www.wamdsad.co.uk/business/about_wamdsad.htm

More in this category: Evakuačný plán »