Herec Pablo Pineda predstavil Vascovským zamestnávateľom svoje plány s ľuďmi so ZP

 

Pablo Pineda, herec z Malagy (Španielsko)  s Downovým syndrómom, ktorý získal strieborné ocenenie za svoj film  "Ja tiež“, a ktorý bol taktiež nominovaný ako hlavná postava v Goyi,  sa zúčastnil na zasadnutí v Bilbau  v súvislosti so  zamestnávaním zdravotne postihnutých osôb, organizované nadáciou Fundación Adecco a Másfamilia, v spolupráci s Museo Guggenheim Foundation.

Pineda predstavil svoj životný príbeh, v ktorom opísal svoj neľahký osud na základe ktorého následne vyzval zamestnávateľov, aby poskytli viac  príležitostí pre ľudí so ZP. "Nežiadame  o charitu alebo charitatívne práce, ale o právo, ktoré je zakotvené v španielskej ústave," dodal. Herec z Malagy pripomína, že  je to dôležité, pretože  " máme pocit užitočnosti a získavame ekonomickú nezávislosť, základ, aby sme sa cítili autonómne." Okrem toho, "to je výhodné pre zamestnávateľa aj pre spoločnosť, to ako sme schopní priniesť nápady a skúsenosti, rovnako užitočné ako tí ostatní" - zdôraznil.

Herec tiež uviedol, že ak zamestnávatelia budú počítať s osobami so ZP „vytvoríme súťaživejšiu spoločnosť, kolegiálnejšiu, tolerantnejšiu, pretože máme niekoľko skvelých vlastností, ako je prístupnosť, vernosť a vytrvalosť."

Francisco Mesonero, generálny riaditeľ spoločnosti Adecco Foundation, presadil rozmanitosť ako obchodnú stratégiu. "Rozmanitosť ľudského kapitálu je životne dôležitým faktorom pre úspech a udržateľnosť podnikania. Nejedná sa o neopodstatnené tvrdenie, ale o tvrdenie na základe dôkazov: spoločnosť, ktorá podporuje rozmanitosť, stavia konkurenčnú výhodu na trhu a vytvára nové a lepšie obzory pre zodpovedné správanie. "

V Španielsku je viac ako 200 spoločností a viac ako 200.000 zamestnancov spoločnosti  EFR a ich rodín využívajúcich tieto opatrenia implementovanej politiky. Iniciatíva spoločnosti EFR je založená na neustálom zlepšovaní podmienok pre ZP. Reaguje na novú kultúru práce v oblasti sociálnej zodpovednosti podnikov.

 

http://www.certificadoefr.org/noticias.php?ref=ppbilbao

Pavlína Triščová