VISABLE – modelingová agentúra pre handicapovaných

V dnešnej dobe existuje mnoho modelingových  agentúr, no táto je  úplne iná! Rozdiel je, že:
"Naše modely a umelci sa viditeľne líšia - majú tajomstvo krásy, ktoré zvyšuje ich talent a dáva im   zvláštnu príťažlivosť a schopnosť inšpirovať ostatných."

Agentúra je prvá  v Nemecku, ktorá  sa špecializuje na podporu modelov a umelcov s telesným postihnutím. Dirk Gelbrecht spolu so svojím tímom založili agentúru v roku 2002.

VISABLE je taktiež prvým kontaktným miestom v Nemecku pre všetky organizácie, zástupcov alebo médiá hľadajúcich netradičný spôsob, ako propagovať svoje výrobky a koncepty, alebo na výrobu aktuálnych správ pre televízne a populárne časopisecké publikácie.
Visable  sa snaží ustúpiť od tradičného modelingového klišé a ukázať, že ľudia s postihnutím sú tiež schopní plniť všetky tieto úlohy. Starajú sa o modelov a umelcov aj v takých oblastiach ako  napr. veľtrh hostesky, propagácia výrobku, reklamné akcie, módne a hudobné relácie na meno, a iné.

„Nesnažíme sa robiť žiadne rozdiely medzi ľuďmi s alebo bez handicapu - naším cieľom je ukázať, že handicapovaných modelov možno tiež ilustrovať ako ideál krásy a talentu. Chceme tiež pomôcť postihnutým ľuďom zmeniť ich vnímanie seba samého, aby  sami seba vnímali, ako atraktívneho a zaujímavého človeka  s cenným talentom a schopnosťami. Zároveň chceme vyslať jasné posolstvo celému svetu, povedať, že je na čase konečne sa vzdať  zastaraného  a falošného ponímania  ideálu krásy.“

Niektorí ľudia sú zvláštni,  majú niečo, čo ich odlišuje od ostatných – ich znakom je , že ich životy sú skutočne unikátne.

VISABLE dáva  modelom šancu ukázať, že sú fyzicky atraktívni a talentovaní ľudia. Zároveň  sa  snažia o to, aby sa zdraví ľudia  konečne odvrátili  od skresleného a zastaraného názoru na dokonalé telo ako jedinú ideálnu formu krásy.

Pred mesiacom som mala možnosť osobne sa zúčastniť na fotení a natáčaní krátkeho video príspevku. Naša spolupráca s agentúrou Visable sa začala vo februári 2010, keď ma oslovila , či by som nemala záujem o spoluprácu s nimi. Ich ponuka ma veľmi prekvapila a zároveň potešila, nakoľko tu na Slovensku nenájdeme žiadnu modelingovú agentúru pre nás trošku inak krásnych, no krásnych ľudí.

Počas pobytu v Nemecku, ktorý trval 5 dní,  sa o mňa a moju mamu postarali Dirk spolu so svojím tímom úplne perfektne. Zabezpečili dopravu, ubytovanie, stravu a všetko, čo bolo potrebné. Aj napriek tomu, že hlavné dôvody mojej návštevy v Berlíne boli pracovné, nechýbala ani zábava.

Napriek tomu, že samotné fotenie si vyžadovalo mnoho trpezlivosti, hlavne pri zmene make- upu či oblečenia,  vychutnávala som si to naplno. Samozrejme žarty a humor počas fotenia nesmeli chýbať. Čas voľna sa nezaobišiel  prehliadkou Berlína, návštevou  piesočných  pláží v strede mesta a po večeroch naše cesty viedli do reštaurácií na spoločnú  večeru. Vždy a všade spolu, ako jedna veľká rodina. Samozrejme ak by som chcela mať vlastný program, nebol by to žiaden problém, no v cudzom svete je vždy milé, ak sa má o Vás kto postarať a ukáže Vám tie najzaujímavejšie miesta v meste.

Pre prípad, že by sa niektoré z Vás, dievčence, rozhodli pre kariéru modelky, vrelo odporúčam, niet sa čoho báť. Títo ľudia sú úžasní a hlavne „pomoc“ im nie je cudzie slovo, vôbec nevnímajú menšie telesné odlišnosti, ako mnohí iní ľudia. Okrem toho robia raz ročne stretnutia – spoločnú dovolenku - pre svoje modelky, aby sa navzájom spoznávali a zažili tak spolu kopec zábavy a tak aj utužovali medziľudské vzťahy.

www.visable.de

Pavlína Triščová