Cestujete do Česka? Pomôžu Mapy bez bariér

Rate this item
(0 hlasov)

Mapy bez bariér, ktoré patria do rodiny projektov Nadace Charty 77, vstúpili do novej etapy svojho pôsobenia. Vďaka začleneniu voľne publikovaných dát z podobných projektov sa stávajú najviac kompletným portálom o prístupnosti verejných priestorov v Českej republike, nielen pre osoby so zdravotným postihnutím. Informuje o tom český portál pre osoby so špecifickými potrebami Helpnet.cz.

 

Mapy bez bariér ponúkajú viac ako 15-tisíc záznamov z oblastí doprava, úrady, služby, stravovanie, kultúra, zdravotníctvo, ubytovanie, šport, pamiatky, kultúra a podobne. Miesta hodnotia na trojstupňovej škále: prístupný, čiastočne prístupný a ťažko prístupný, prípadne neprístupný.

Pred dvoma rokmi počas prvej fáze projektu zmapovali prístupnosť zhruba 600 objektov v celej krajine. Aktivity spolufinancovala Európska únia. Mapy bez bariér sa tak zaradili medzi ďalšie portály ako napríklad Vozejkmap alebo Disway.

Helpnet cituje manažéra projektu Petra Hazuza, ktorý hovorí, že k významným zdrojom patrí Atlas přístupnosti objektů na území mesta České Budějovice, portály Vozejkmap, Wheelmap a WCKompas, no aj Mapa přístupnosti Brna ako aj ročníkové práce študentov Vysoké školy polytechnické v Jihlave. Zároveň dáta projektu Mapy bez bariér sú voľne prístupné v rámci otvorenej licencie aj na medzinárodnom portáli www.accessibility.cloud.

V rámci diskusie jeden z čitateľov pridal aj ďalšie tipy: Textové popisy tras v Hradci Králové pro zrakově postižené a informácie k mapovaniu v Hradci Králové.

(red)

Mapy bez bariér ponúkajú viac ako 15-tisíc záznamov z oblastí doprava, úrady, služby, stravovanie, kultúra, zdravotníctvo, ubytovanie, šport, pamiatky, kultúra a podobne. FOTO – PRINTSCREEN MAPY BEZ BARIÉR