Ako žijú nevidiaci a slabozrakí ľudia, s akými problémami sa stretávajú, čo ich trápi a teší, sa dozvedeli čitatelia po celom Slovensku z piateho čísla časopisu OKAmih. Vyšiel dva dni pred hlavnými zbierkovými dňami Bielej pastelky, verejnej zbierky realizovanej ÚNSS, vložený v týždenníku Život.

Praha je tento rok Európskym hlavným mestom športu, hostila preto netradičný športový manifest Praha letí naprieč hendikepmi. Do jediného veterného tunela v Českej republike, simulujúceho voľný pád, 25. apríla vstúpili zástupcovia zdravotne postihnutých zo všetkých krajov republiky, aby spoločným lietaním dokázali, že aj s hendikepom je možné robiť takmer čokoľvek. Trebárs aj rozdať si to vo štrnásťmetrovom sklenenom tubuse s vetrom o sile hurikánu!

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím organizuje pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí chcú pracovať a hľadajú zamestnanie, vzdelávací seminár na tému Ako úspešne zvládnuť pracovný pohovor. Impulzom na zorganizovanie seminára sú samotní uchádzači o zamestnanie so zdravotným postihnutím, ktorí majú túžbu a záujem uplatniť sa na trhu práce, čomu predchádza úspešné zvládnutie pracovného pohovoru. Seminár sa organizuje súbežne s monitoringom, ktorý v týchto dňoch začínajú realizovať zamestnanci Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím s cieľom zistiť, ako aktívne jednotlivé úrady práce, sociálnych vecí a rodiny uplatňujú politiku zamestnanosti vo vzťahu k evidovaným uchádzačom o zamestnanie so zdravotným postihnutím.

Pochopiť prejavy a správanie človeka, u ktorého sa prejavuje duševné ochorenie, nie je pre zdravého jedinca úplne jednoduché. Zaujali nás preto dve knihy, ktoré nie sú odborné a zároveň môžu laikom pomôcť mnohé objasniť a pochopiť.

Prvou je kniha od americkej autorky Lisy Genova Strácam svoje Ja (vydalo ju vydavateľstvo Arkus). V Čechách vyšla pod názvami Pořád jsem to já, resp. Ještě jsem to já.

V stredu 19. júla sa na slovenskom Facebooku stala výnimočná vec. 116 osôb na základe jedinej výzvy od Sama Marca podporilo detský hospic Plamienok.

Copywriter a bloger Samo Marec sa rozhodol osláviť svoje 34. narodeniny spôsobom, ktorý je vo svete veľmi obľúbený – formou Peer to Peer fundraisingu. Urobil tak z jednoduchého dôvodu – ľudí v organizácii pozná, váži si ich činnosť a chcel práve Plamienok podporiť takouto formou. „Keďže sa už zaobídem bez toho, aby som zo svojich narodenín mal radosť ja, rozhodol som sa urobiť radosť niekomu inému. Veľmi sa teším, že ľudia na túto výzvu reagovali v takomto počte,” povedal Marec.

Strana 1 z 2