GivingTuesday – sviatok darcovstva

Rate this item
(0 hlasov)

Asociácii spoločenskej zodpovednosti v Českej republike sa v tomto roku podarilo uviesť do darcovského prostredia u našich susedov takzvaný GivingTuesday. V utorok 29. novembra sa firmy, neziskové organizácie, školy, rodiny či jednotlivci zapojili do tejto dobrovoľnej dobročinnej aktivity a darovali svoju podporu, čas i financie tým, ktorí to potrebujú. Vlani sa do aktivity zapojilo 71 krajín a v nich viac ako 45 tisíc firemných účastníkov a 700 tisíc individuálnych darcov, vďaka ktorým celková výška darov presiahla 116 miliónov dolárov. V tomto roku sa po prvý raz pripojilo Česko.

Myšlienka GivingTuesday vznikla v USA v roku 2012, jej autorom je Henry Timms, výkonný riaditeľ rešpektovanej kultúrnej a komunitnej inštitúcie 92nd Street Y v New Yorku. Darcovský utorok nadväzuje na Deň vďakyvzdania, ktorému patrí vždy štvrtý novembrový štvrtok. Po ňom nasleduje tzv. Black Friday – Čierny piatok a Cyber Monday – Kyberpondelok – dni veľkých zliav a nakupovania. Práve po týchto sviatkoch konzumu nastupuje deň dobra – Darcovský utorok, kedy človek môže urobiť niečo pre druhých – obdarovať niekoho alebo pomôcť svojmu okoliu.

Hneď v prvom roku existencie dokázal GivingTuesday osloviť viac než 2500 organizácií a ľudí. Zapojili sa veľkí hráči: spoločnosti Google, PayPal, Microsoft, Snapchat či H&M, myšlienku podporil Bill Gates i Barack Obama. V ostatných krajinách sveta nie je tradícia podobných sviatkov príliš obvyklá, napriek tomu sa v nich myšlienka GivingTuesday rýchlo ujala.

- red –

Zdroj: giving-tuesday.cz