Nemusíte čakať na žlté lístočky

Rate this item
(0 hlasov)

Vyzerá to tak, že povestným žltým lístočkom už definitívne odzvonilo. Či už vám ho poštár zabudol vložiť do schránky, alebo bol jeho škrabopis nečitateľný, týmto a mnohým iným problémom môže byť koniec.

Nová a hlavne bezplatná služba Elektronické oznamovanie zásielok – EOZ -  od Slovenskej pošty vám zaručí, že o každej korešpondencii, ktorá smeruje na vašu adresu, vám príde elektronická notifikácia. V textovej SMS správe nájdete číslo zásielky, dátum a miesto doručenia. Naopak, v e-mailovej správe sú uvedené navyše aj údaje o odosielateľovi či otváracie hodiny pošty, ak je náhodou zásielka nedoručiteľná.

Ak vás poštár na adrese nezastihne, príde vám ďalšia správa o tom, že vaša korešpondencia bola uložená na pošte spolu s dátumom najneskoršieho možného termínu na vyzdvihnutie a adresou danej pošty.

V prípade, ak je súčasťou zásielky doplnková služba napr. dobierka, na túto skutočnosť vás pošta taktiež v prijatej správe upozorní.

Niekoľko minút

A ak sa pýtate, ako si takúto zásielku na pošte vyzdvihnete? Jednoducho. Stačí zamestnancovi pošty za priehradkou nadiktovať, alebo ukázať podacie číslo z prijatej správy. Následne si vymeníte autogramy a ani sa nenazdáte a už, už máte v rukách svoju vytúženú zásielku.

Zriadenie služby je otázkou niekoľkých minút. Ako prvé je potrebné si zaregistrovať poštovú kartu pre fyzickú, alebo právnickú osobu. Jej vydanie je bezplatné a získate ju na každej pošte na počkanie.

Nasleduje samotná žiadosť o elektronické oznamovanie prijatých zásielok, ktorú vyplníte na pošte alebo si ju prinesiete už vyplnenú (žiadosť vo formáte pdf alebo vo fornáte xls). Môžete si vybrať, či uprednostníte SMS komunikáciu, e-mailové oznamovanie, alebo oboje naraz.

Po podpísaní a odovzdaní vyplnenej žiadosti bude služba aktívna v priebehu niekoľkých dní.

Elektronický podací hárok

Ďalšou praktickou službou, ktorá výrazne dopomôže k samostatnosti a systematickosti, je takzvaný elektronický podací hárok (v skratke aj ako EPH). Vďaka tejto funkcii, je možné vytvárať a kompletne spravovať podacie lístky, odoslanú korešpondenciu a adresy.

Po bezplatnej registrácii na stránke eph.posta.sk je možné vyplniť podací lístok v elektronickej forme, vyplniť a následne vytlačiť adresné štítky na balík či obálku, sledovať pohyb odoslanej zásielky, zavolať kuriéra, aby sa pre vašu korešpondenciu zastavil a mnoho iného.

Jedinou podmienkou je, aby bola vami vytvorená zásielka odovzdaná na pošte či u kuriéra do 7 dní od zadania do systému. Všetky potvrdenia o úhrade či o odoslaní a prijatí vám pošta sprístupní v elektronickom formáte s možnosťou stiahnutia do počítača.

Patrik Macko

prevzaté z časopisu Dúha 3/2018, upravene (red)