Zápasíme s tým všetci!

Rate this item
(0 hlasov)

„Všetci si želáme, aby sa to nikdy nestalo. Ale v prípade, že napriek všetkému nedokážeme zabrániť konfliktu a napadnutiu, musíme byť pripravení brániť a chrániť sa. Využiť všetko, čo je v danej situácii možné, poznať svoje možnosti. Brániť sa asertívne, rýchlo a efektívne. Je dobré byť pripravení, predsa len sme ľahký cieľ,“ hovorí Herman Volf, ktorý je desať rokov na vozíku.

Už od polovice roku 2016 pripravuje Cesta za snem, z.s. s Českou asociáciou Krav Maga modifikácie najúčinnejšieho sebaobranného systému na svete (Krav Maga) prispôsobené špecifickým možnostiam osôb s telesným hendikepom. Záštitu nad projektom prevzal Ing. Michal Otipka, prezident a vrchný inštruktor IKMF ČR. Ide o unikátny projekt, ktorý reaguje na absenciu uceleného sebaobranného systému pre hendikepovanú verejnosť v Česku. Cieľom je jednak vytvoriť systém, ktorý bude ďalej možné využívať plošne v ČR vďaka sieti regionálnych klubov IKMF ČR. Druhým cieľom projektu je vytvoriť v Prahe celodenný happening za účasti médií (televízia, rozhlas, tlač, internet) a významných osobností – paralympionici, vojnoví alebo policajní veteráni, lekári bez hraníc.

Happening, rozdelený do niekoľkých častí (prevencia, riešenie konfliktov, záchrana života, akčné hry), sa uskutoční 1. februára 2017 vo Fun Aréne Praha a bude slúžiť na plošnú medializáciu tejto témy v spoločnosti. Súčasťou projektu je tiež výroba inštruktážneho videoseriálu Sebaobrana pre handicapovaných určeného pre TV a internet.

Nový projekt Cesty za snem, z.s. prichádza s úplne novým skĺbením integrácie, športu, edukácie a zábavy. Svojou ideou nadväzuje na súčasné podujatia, ktoré majú vždy hlavný cieľ spájať hendikepovaných s väčšinovou spoločnosťou v spoločných aktivitách. Prioritou je vytvárať zmiešané družstvá, kde spolu ľudia s postihnutím a bez neho musia komunikovať, spolupracovať a fungovať ako tím. Hovoríme tomu integrácia v praxi.

V Českej republike žije viac ako milión ľudí so zdravotným postihnutím. Aj v takej vyspelej spoločnosti, ako je tá naša, sa títo ľudia môžu stať obeťami útoku, agresie, konfliktu. Projekt Perem se s tím všichni je postavený ako reakcia na tieto situácie. V spolupráci s Českou asociací Krav Maga, Fakultou telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovy a Fun Arénou Praha sme pripravili kompletný program reagujúci na možné nebezpečenstvá a krízové situácie. Program stojí na troch pilieroch:

1. prevencia a predchádzanie konfliktom,

2. riešenie konfliktov v prípade, že sa nedali odvrátiť,

3. záchrana života a prvá pomoc.

Šport a zábavu zastupuje doplnkový program v podobe unikátnych akčných hier v zmiešaných tímoch hendikepovaných ľudí a ľudí bez zdravotného postihnutia. Na uzavretých podzemných ihriskách Fun Arény Praha si účastníci vyskúšajú taktickú a airsoftovú strelnicu, disciplíny extreme archery alebo reball.

Na projekte sa aktívne zúčastní 100 osôb. Cieľom je rozšíriť informácie vyprodukované počas projektu prostredníctvom médií medzi širokú verejnosť, informovať plošne o možnostiach, ktoré sa vďaka projektu ponúkajú, ďalej vzbudiť záujem o túto tému a poukázať na to, že ľudia s hendikepom majú možnosti, ako sa vzdelávať, získavať skúsenosti alebo tráviť čas aktívne a zmysluplne. Viac informácií je dostupných na stránke www.cestazasnem.cz.

Text: Tomáš Pchálek

Preklad: - red -

Prevzaté z časopisu Mosty č. 5/2016