Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR pripravila na jún sériu podujatí. 7. jún patril Koncertu belasého motýľa  a ďalším akciám, ktoré boli súčasťou celoslovenskej kampane Belasý motýľ 2016. Na Hlavnom námestí v Bratislave vystúpili bez nároku na honorár Miro Jaroš, SĽUK, Gymnik, Sima Martausová, The Cellmates, Helenine oči a Polemic. Vyjadrili tak podporu ľuďom so svalovou dystrofiou a myšlienke nezávislého života. Na pódiu sa predstavili ľudia so svalovou dystrofiou, ktorí statočne zvládajú jej ťažké dôsledky aj vďaka pomôckam, na ktoré sa im prispelo z verejnej zbierky Belasý motýľ. Koncert moderoval Roman Bomboš. Viac informácií: http://www.belasymotyl.sk/index.php/aktualny-rocnik/o-kampani-2016.html

Tesne pred končiacim rokom 2015 uzrela svetlo sveta publikácia Črepiny hluchoty, ktorej autorkou je 30-ročná nepočujúca Veronika Vojtechovská. Obohatila tým knižnicu komunity osôb so sluchovým postihnutím na Slovensku. Knihu vydalo občianske združenie Spolok nepočujúcich pedagógov s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja.

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR pripravilo na 12. jún Deň krivých zrkadiel – celodenné podujatie venované ľuďom s mentálnym postihnutím. Pod sloganom Sme iní, nie horší. Chceme žiť s vami, nie vedľa vás! pripravilo ZPMP v SR program pre celé rodiny, ktorý sa začal o 14.30 h v Sade Janka Kráľa v Bratislave Piknikom tvorivosti a zábavy. Priniesol tanec, tkanie na krosnách, netradičné športy, divadelnú jednohubku, rôzne veselé súťaže, hry plné pohody a radosti. Množstvo ľudí, ktorí sa pristavovali pri najrôznejších stánkoch plných výrobkov zamestnancov a klientov domovov sociálnych služieb a chránených dielní z Bratislavy a okolia, ponúkajúcich od sviečok, cez keramiku až po veselo zdobené dekorácie, vítala Patrícia Garajová Jarjabková, ktorá program moderovala. Program pokračoval bubnovým sprievodom Cantana batucada cez Aupark a Sad Janka Kráľa. O 17.30 sa začal koncert skupín Komajota a Aya, ktorý moderovala Karin Haydu. V hlavnej úlohe sa predstavili ZPMP v SR a jeho hostia: DSS Integra, DSS Hestia, DSS Prima, DSS Sibírka, ZPMP v Petržalke, PSC Impulz, Divadlo Stopy snov, Dom Svitania, n. o., Naj LS, Lepší svet, n.o., OMD v SR a Saleziáni Don Bosca. Záštitu nad podujatím prevzali primátor Ivo Nesrovnal a petržalský starosta Vladimír Bajan.

Špeciálne pedagogičky budú počas celého roka navštevovať rodiny s deťmi so sluchovým postihnutím, aby im pomohli prekonať ich znevýhodnenie.

Prezident Andrej Kiska otvoril 4. ročník programu Mobilný pedagóg

Na Modrom koníku sa najviac ľudí zaujíma o rodinné problémy. Ambasádorka Martina Wädl, vyštudovaná psychologička, bude na Modrom koníkovi zastrešovať túto problematiku a posielať záujemcov, ktorí sa neboja hovoriť o svojom duševnom zdraví na novú Online poradňu. Poradňa nadväzuje na staršie poradenské aktivity a odštartovala vo februári na webe Ligy za duševné zdravie.