Aplikácia, ktorá pomáha s emóciami

Odborníci HUAWEI v súčasnosti vyvíjajú novú aplikáciu Facing Emotion (FE), ktorá začína rozoznávaním ľudských emócií. V budúcnosti by mala zvládnuť oveľa viac. Aplikáciu testovali recenzenti Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Mobil mali v špeciálnom puzdre umiestnenom na krku, aby mohol snímať, či sa partner v rozhovore smeje, mračí alebo hnevá.

Testovali sa podmienky inštalácie, intuitívnosť ovládania a, samozrejme, funkčnosť a možnosti využitia pre zrakovo postihnuté osoby.

„Verím, že emócie sa mi celkom dobre darí rozpoznávať napríklad aj z prirodzeného hlasového prejavu človeka. Túto aplikáciu vnímam skôr ako doplnkovú vec,“ hovorí jedna z testujúcich.

Vie si však predstaviť jej využitie napríklad na jednoduchý nácvik neverbálnych prejavov. U nevidiacich totiž často chýba konkrétnejšia predstava o tom, ako daná emócia reálne vizuálne vyzerá (napríklad aké to je, keď sa niekto tvári prekvapene – niektorí nevidiaci nemusia vedieť, že ide práve o podvihnuté obočie a pod.). Aplikácia by tak mohla v sebe skrývať nielen samotné názvy základných emócií, ale prípadne aj stručný popis toho, ako asi vyzerá ich prevedenie t. j. ako sa pri nich človek tvári.

„Aplikácia FE je celkom zábavná, občas povedala emóciu nájdenej osoby, občas nič… Avšak nápad a smer považujem za dobrý, v budúcnosti môže byť užitočná, ak bude presnejšia a rýchlejšia. Po zdokonalení si viem predstaviť jej využitie pre osoby slabozraké a nevidiace,“ zhrnula recenzentka.

Recenzenti testovali appku na telefóne Huawei Mate 20 Pro. Ak vás zaujíma, ako sa im telefón páčil, prečítajte si kompletnú recenziu na telefón Huawei Mate 20 Pro (formát rtf, 396kB).

(red)

Recenzentka s vreckom zavesenom na krku s mobilom
Recenzenti mali mobil v špeciálnom puzdre umiestnenom na krku, aby mohol snímať, či sa partner v rozhovore smeje, mračí alebo hnevá. FOTO – FACING EMOTION