Nezisková organizácia Touch&Speech v decembri oslavuje svoje pätnáste narodeniny. A keďže práve vydáva novinkami nabitú novú verziu aplikačného setu Corvus a blížia sa Vianoce, prichádza s ponukou výhodnej licencie. Licenciu Effective viazanú na IMEI zariadenia je možné teraz získať za 24,90 €. Ponuku využijú napríklad tí, ktorí nemôžu alebo nechcú zmeniť mobilného operátora, aktuálne nemôžu žiadať o príspevok na kompenzáciu, alebo zvažujú Corvusom vybaviť svoj tablet. Ponuka platí do konca januára 2022. Cena licencie Effective PLUS, viazanej na telefónne číslo, ako aj licencie zakúpené doteraz ostávajú bez zmeny. V ponuke od Touch&Speech naďalej ostáva aj bezplatný variant Free, ktorý ponúka okrem doterajších funkcií už aj prístup do všetkých podporovaných knižníc.

Správne rozhodnutia sú často podmienené prísunom kvalitných a zaručených informácií z rôznych zdrojov. V poslednom čase sa jedným z nich stali aj podcasty, s ktorými sa doslova roztrhlo vrece. Stačí si len nájsť a do telefónu nainštalovať nejakú šikovnú aplikáciu, započúvať sa a rozšíriť si obzory z oblasti vedy, histórie, zdravotníctva, kultúry, športu, financií.., hoci aj erotiky. Ako však k tomu prídu ľudia so sluchovým postihnutím? 

V decembri 2020 vzniklo v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (SKN) špecializované pracovisko, ktoré zodpovedá za komplexné štandardy tvorby a používania Braillovho písma (BP) a reliéfnej grafiky na Slovensku. Jeho úlohou je zostaviť publikáciu o zápisoch literárneho, odborného BP i BP pre počítače a braillovské elektronické prístroje, prispieť k tvorbe metodík na výučbu BP, sprostredkovať informácie o vývoji technológií v oblasti používania BP vo svete a v neposlednom rade propagovať dôležitosť bodiek a usilovať sa o rozšírenie ich výskytu v každodennom živote. Pracovisko Slovenskej autority pre Braillovo písmo (SABP) po necelom roku svojho fungovania usporadúva 15. novembra on-line konferenciu, na ktorú vás srdečne pozývame.

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR – Agentúra osobnej asistencie potiahla 19. októbra prvýkrát, ostatné ťahy sú na vás! Dáte sa zlákať? Šachová miniliga, ktorej turnaje sa v bezbariérových priestoroch budovy Prírodovedeckej fakulty UK (Ilkovičova 6, Bratislava-Mlynská dolina, Miestnosť B2 – 303) budú konať každé dva týždne, je určená hráčom so zdravotným postihnutím (registrácia vo FIDE nie je podmienkou). Ide o Miniturnaje trojíc a štvoríc, hrať sa bude na 3 kolá, 2 x 30 minút. K dispozícii sú šachovnice prispôsobené pre hráčov so zrakovým postihnutím, v prípade potreby je organizátor schopný zabezpečiť nielen špeciálne šachovnice, ale i hodiny. Na víťaza ženskej i mužskej kategórie, t. j. dámu a kráľa na kolesách, ako aj na celkového víťaza čaká šachová trofej, bez povšimnutia neostane ani najlepší a jeden vyžrebovaný z každého kola. Stretnutia budú prebiehať podľa stanoveného harmonogramu: o 16:30 – 17:00 čaká na účastníkov prezentácia, čas medzi 17:00 a 20:00 je vyčlenený na samotnú hru. Pokiaľ ide o termíny jednotlivých kôl, prvé majú nadšenci už za sebou, ďalšie sa plánujú 9. a 23. novembra, 8. a 22 marca, 5. a 19. apríla, 3. a 17. mája. Prihlasovať sa treba zvlášť na každý turnaj, a to najneskôr v deň konania do 15:00 e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky na 0948 529 976. V prípade, že pri hre potrebujete asistenciu, nezabudnite to do prihlášky uviesť. Štartovné vo výške 1 € sa platí na mieste. Občerstvenie a bezbariérová toaleta sú samozrejmosťou.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) vyhlásila v júli už 17. ročník fotografickej súťaže, do ktorej sa mohli zapojiť nielen profesionáli, ale i amatéri, nielen dospelí, ale i nadšenci do pätnástich rokov, nielen ľudia so zrakovým postihnutím, ale i bez neho. V týchto dňoch je už všetko prezreté a vyhodnotené. Trojčlenná odborná porota dostala na posúdenie celkovo 153 fotografií od tridsiatich siedmich autorov, ktorí sa podelili o svoje vnímanie fenoménu svetla alebo života so zrakovým postihnutím, a to v čierno-bielom i farebnom vyhotovení.