Deň bielej palice dopadol najlepšie v Trnavskom kraji

V utorok 15. októbra sa uskutočnil Deň bielej palice. Pri organizácii tohto už tradičného podujatia spolupracujú Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), Prezídium Policajného zboru a Mestská polícii hlavného mesta SR Bratislavy.

Podporila ho Nadácia Allianz.

Viac ako päťdesiat priechodov

V 49 mestách na celkovo 54 priechodoch pre chodcov organizátori sledovali reakcie vodičov na to, keď dá nevidiaci bielou palicou signál, že chce prejsť cez vozovku. Pred akciou boli zverejnené nielen všetky mestá a priechody pre chodcov, na ktorých mali figuranti v pláne signalizovať svoj úmysel prejsť na druhú stranu vozovky, no známy bol dvojhodinový interval, počas ktorého sa akcia udeje.

ÚNSS zverejnila na svojom webe aj  inštruktážne video Bezpečne na cestách s bielou palicou.

Do boja o tohtoročné prvenstvo sa zapojilo všetkých osem krajov. Banskobystrický a Žilinský súťažili s ôsmimi priechodmi pre chodcov, Košický, Trenčiansky a Trnavský zhodne so siedmimi, Bratislavský a Prešovský prihlásili po šesť a v Nitrianskom boli organizačné tímy na piatich zebrách.

Čo ukázali štatistiky

Zlatou medailou sa tento rok oprávnene hrdí Trnavský kraj, kde na bielu palicu nereagovalo len 11,7 percenta motoristov. Druhé miesto obsadil Žilinský kraj s 12,4 percentami a tretie Banskobystrický kraj s 16,3 percentami.

Nasleduje Nitriansky (18 percent), Trenčiansky (20,6 percenta), Košický (22,4 percenta) a Bratislavský kraj (24,7 percenta).

Podľa vyhodnotení akcia, by sa pozornejšie dianiu na ceste mali venovať vodiči z Prešovského krajaAž 27,5 percenta vodičov z tohto krajanerešpektovalo chodca s bielou palicou a nedalo mu na priechode prednosť.

(red)

Viete, ako to je s striebornou palicou? Viac v článku v rubrike Bude vás zaujímať

Dvojica prechádzajúca cez prechod pre chodcov - jeden z nich s bielou palicou a vodiacim psom
Cez priechod pre chodcov. FOTO – ÚNSS
Policajt komunikujúci s vodičom v aute
Policajné hliadky zastavovali motoristov. FOTO – ÚNSS