Na bariéry platí smart

Tzv. inteligentné riešenie každého problému. To je trend dnešnej doby, ktorý neobišiel ani komunitu ľudí so zdravotným postihnutím. V posledných rokoch sa vyvinulo viacero šikovných aplikácií, ktoré vedia pri prekonávaní bariér poskytnúť veľmi účinnú (často dokonca nenahraditeľnú) pomoc. Pravdaže, aby ich človek mohol využívať, treba o nich vedieť. Preto vám dnes jednu preverenú a osvedčenú predstavíme. 

Bez obáv i do neznáma

Architektonické bariéry predstavujú problém pre každého, kto má nejakým spôsobom obmedzenú mobilitu. Niekomu môžu prekážať všade prítomné schody a obrubníky, inému chýbajúce výťahy, ďalšiemu priúzke dvere či privysoké vybavovacie pulty.

Pri vozíčkaroch to platí dvojnásobne. Vo svojom okolí majú zväčša zmapované, kadiaľ a kam to ide ľahko, príp. ako-tak, poznajú však aj cesty a miesta, kde sa to neoplatí ani skúšať. Čo však v prípade, že sa musia vybrať na inú ako domovskú pôdu? Obyčajná návšteva toalety, rutinné vybavovanie úradných záležitostí alebo cestovanie na dovolenku sa vtedy ľahko môže zmeniť na nepríjemnú stresujúcu tortúru s jediným cieľom: ako z toho celého so cťou „vyvozíčkovať“? Náš tip? Skúste to s aplikáciou VOZICKARMAP.

Za vývojom tejto informačnej databázy bezbariérových miest stojí skupina dobrovoľníkov vozíčkarov, zastrešených portálom www.vozickar.info, a zamestnancov firmy LETMO SK. Svojimi inovatívnymi riešeniami a postupmi sa snažia eliminovať nedostatky v debarierizácii, na ktorú pri rozhodnutiach pozabudol štát, verejná správa či komerčné firmy.

Plošina na prekonávanie výškových rozdielov
Plošina na prekonávanie výškových rozdielov musí mať vhodný sklon. Ak je pristrmá, hrozí pád. Zdroj: VOZICKARMAP

Všetko sa dozviete vopred

VOZICKARMAP je jedinečná aplikácia, ktorá monitoruje prístupnosť budov po celom Slovensku i Česku. Nehodnotí monitorované miesta za vozíčkarov, ale presne ich popisuje a každý vozíčkar sa tak vie rozhodnúť sám podľa vlastných možností. Je užitočná pre každého, kto potrebuje vedieť, kde sa nachádza napr. najbližší bezbariérový úrad, obchod či múzeum, či ako je na tom s prístupnosťou tá-ktorá budova. Prístupnosť objektov zverejňujú na základe osobných skúseností buď samotní ľudia na vozíčku alebo chodci, ktorí chcú byť pri mapovaní nápomocní (kto z nich príspevok pridal, sa vyznačuje v komentári). Na stav bezbariérovosti zatiaľ nepopísanej budovy je možné opýtať sa nielen komunity, ale priamo aj jej prevádzkovateľa. A hneď je jasné, či tam možno ísť bez obáv a sám, alebo je potrebné prizvať si na pomoc asistenta. 

Aplikácia je používateľsky intuitívna a prehľadná. Poskytuje niekoľko možných náhľadov mapy (základné, satelitné, hybridné, terén), ktoré ponúkajú celkový obraz o vybranom objekte. VOZICKARMAP jednotlivé parametre kategorizuje a filtruje logicky a prehľadne, tzn. môžete napríklad zvoliť kategóriu „nájsť WC s madlom a vchodom bez schodov“, vhod však môže prísť aj informácia „WC je na prízemí“ či „kľúč má obsluha“. Osobitnou kategóriou sú toalety vybavené eurokľúčovým zámkom, keďže eurokľúč nevlastní každý. Aby bola predstava o mieste úplná, filtrovanie výsledkov možno ešte väčšmi vyšpecifikovať a zistiť, či trasa bola monitorovaná na mechanickom alebo elektrickom vozíčku.

Do databázy aplikácie môže svojimi osobnými poznatkami prispievať každý jej používateľ (v súčasnosti sú ich už tisícky). Aby bol zverejnený popis zmonitorovaných miest naozaj dôveryhodný, odporúča sa poodhaliť vlastnú identitu a krátko vypísať požadované údaje monitorovaného objektu. Ku charakteristike lokality sa dá pridať aj pár fotografií z miesta činu a jeho okolia.

VOZICKARMAP toho ale dokáže viac. Na základe vyfiltrovaného kategorizovaného obsahu vie vytvoriť selektívne mapy publikované na portáli vozickar.info, ktoré dokladujú nielen ukážkové plnenie príslušnej vyhlášky, ale aj také, ktoré sa o prístupnosť aspoň usilujú. Rovnako užitočné je zobrazovanie architektonických absurdít, ktorým sa hodno vyhnúť.

Toaleta pre ľudí na vozíčku
Toaleta pre ľudí na vozíčku, kde síce je všetko, čo treba, ale prakticky je nepoužiteľná – madlo nemožno sklopiť do potrebnej pozície, pretože je tam namontovaný zásobník na toaletný papier. Zdroj: VOZICKARMAP
Toaleta pre ľudí na vozíčku
Bezbariérová toaleta plná bariér  Zdroj: VOZICKARMAP

Podnety sú vítané

Aplikácia sa nepretržite vyvíja a podnety na vylepšenie s vďakou príjme správca projektu Vozmen na e-mailovej adrese mail@mirekzeman.com. VOZICKARMAP je dostupná v Google Play pre Android i v App Store pre operačný systém IOS.

Peter Halada