Úvodník – Mosty inklúzie 02/2022

O vplyve jesene na ľudskú psychiku sa už povedalo všeličo, napríklad aj toto: „Uprostřed mích podzimových nálad, těžko budu optimismem sálat.“ Ročné obdobie však za nič nemôže. Keď som sa dnes zmoknutý za zvukov šuštiaceho lístia hodinu chúlil na autobusovej zastávke v rakúskej dedinke Wolfsthal, na vine nebola jeseň, ale to, že som si zle pozrel cestovný poriadok. Ozaj, od septembra sa po trojročnej prestávke spod bratislavského Mosta SNP do Hainburgu opäť dostanete linkou číslo 901. Cena pre držiteľa preukazu ŤZP je jeden a pol Eura.

To, či som dnes mal alebo nemal svoj deň, vás asi príliš zaujímať nebude. Radšej si prečítajme, kedy majú svoje dni nepočujúci a reumatici. A nielen oni. Svoj deň má dokonca aj biela palica. Ako dopadla rovnomenná celoslovenská dopravno-preventívna akcia a že prvé auto, ktoré nevidiacemu chodcovi nezastavilo na Mýtnej v Bratislave, bolo policajné, prezradia stránky nášho časopisu, ktoré na rozdiel od jesenných listov nešuštia, takže by vás pri čítaní nemalo nič vyrušovať.

Mnohí z nás si koncom februára tohto roku nemysleli, že vojnové hrôzy na Ukrajine budú realitou ešte aj teraz na jeseň. To samo o sebe žiadny dôvod na optimizmus nedáva, ale správa o tom, ako Národná rada občanov so zdravotným postihnutím pomáha našim ukrajinským susedom, vzbudzuje aspoň trošku nádeje a viery v ľudskosť. Podobne je to pri téme sociálneho podnikania. To bolo na Slovensku v minulosti vnímané skôr rozpačito, no teraz sa ukazuje ako zmysluplná a verejnoprospešná alternatíva. Okrem článku na túto tému si určite pozrite aj stránku Nakupujme srdcom – Katalóg sociálnych podnikov.

Chceli by ste sa ocitnúť na zozname ľudí, ktorí vyžadujú špeciálnu podporu? Na prvé počutie to neznie ako ponuka za milión. To, že naši českí susedia takýto zoznam majú a je to v krízových situáciách ako sú požiare či povodne veľmi užitočné, sa dočítate v článku Zuzky Rojíkovej. U nás sa vytvorenie podobnej evidencie zatiaľ presadiť nepodarilo, no rôzne iné opatrenia áno. Hovorím už o Národnom programe rozvoja životných podmienok osôb so ZP na roky 2021 – 2030, ktorého aktualizácii je venovaný samostatný článok. A neukrátime vás ani o dokončenie historického prehľadu poradných orgánov vlády pre problematiku osôb so ZP, ktorú pri príležitosti obnovenia činnosti Rady vlády SR pre osoby so ZP pripravil jej podpredseda pán Branislav Mamojka.

Na záver ešte dávame do pozornosti novembrovú uzávierku fotosúťaže EDF, ktorá sa snaží zvýšiť povedomie o mladých ľuďoch so zdravotným postihnutím. Dátum uzávierky súťaže ako aj výzvu zapojiť sa do petície proti núteným sterilizáciám v EÚ, tiež iniciovanú EDF, už nájdete na stránkach druhého, jesenného čísla Mostov inklúzie. Prajeme vám príjemné čítanie.

Red.