Živé knihy sprostredkujú príbehy ľudí

Celé sa to začalo v roku 2000 na festivale Roskilde v Dánsku. Tamojšia mimovládna organizácia Foreningen Stop Volden (Zastavme násilie) pozvala 75 (ne)všedných ľudí, ktorí počas štyroch dní postupne pootvárali svoje trináste komnaty.

Napriek počiatočným obavám zožal nápad mimoriadny úspech a rýchlosťou blesku prenikol na všetky svetové strany.

Na Slovensku začala s živými knihami IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Vyškolila prvých záujemcov – knihy a knihovníkov a naprieč krajinou sa pustila do organizovania živých knižníc.

V súčasnosti už nie je IUVENTAani zďaleka jedinou organizáciou, ktorá projekt živých kníh zastrešuje. Veľmi aktívne je v tomto smere napríklad Centrum komunitného organizovania (Banskobystrický kraj), za organizácie s celoslovenskou pôsobnosťou spomeňme Edumu, ktorá sa popri organizovaní „čítačiek“ venuje aj príprave on-line živých knižníc.tiež Amnesty International Slovensko.

Sprístupnenie inakosti

„So živou knižnicou som sa zoznámil v roku 2011 ešte ako študent na školení Iuventy. V tom období som bol členom aktivistickej skupiny v Amnesty v Banskej Bystrici a vzhľadom na to, že sme spolupracovali aj so školami, rozhodli sme sa vykročiť aj touto cestou,“ začal pekne od Adama riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

„Spočiatku sme sa sústredili len na Banskú Bystricu, až neskôr sme pod hlavičkou Amnesty prekročili hranice kraja, dokonca republiky,“ dodáva s úsmevom.

„Od roku 2011 som bol súčasťou prinajmenšom šesťdesiatich živých knižníc nielen na základných, stredných, vysokých školách, ale aj v kultúrnych centrách či na festivale Pohoda. Za tie roky som sa presvedčil o tom, že pokiaľ ide o vytváranie kultivovaného dialógu a scitlivovanie ľudí voči inakosti, prístupnejšiu a presvedčivejšiu aktivitu, ako je živá knižnica, by sme hľadali len ťažko.“

Knižnica ako každá iná?

V podstate áno. Aj tu nájdete knihy, knihovníkov a, samozrejme, čitateľov. Aj tu nájdete ľudí, ich víťazstvá a pády, ich osudy a emócie. Živé knihy sú ľudia s výnimočným životným príbehom, príbehom napríklad o tom, čo u nás znamená byť aktivistom, jedným z LGBTI komunity, cudzincom, utečencom alebo Rómom. Príbehy o tom, ako sa žije ľuďom na vozíčku, ako do každodennosti zasiahne skleróza, či aká bola skutočná tvár holokaustu.

„Živé knihy rozprávajú svoj príbeh a odovzdávajú tak odkaz, ktorý má pomôcť búrať hlboko zakorenené predsudky a stereotypy,“ vysvetľuje Rado Sloboda. „Svoje osudy približujú napríklad študentom, ktorí majú možnosť pýtať sa na ich skúsenosti, zážitky či pocity, aby sa mohli lepšie vžiť do ich príbehu a intenzívnejšie ho prežiť – akoby listovať v knihe a hľadať odpovede. V Amnesty pracujeme s osobnými skúsenosťami konkrétnych ľudí s predsudkami, stereotypmi, porušovaním ľudských práv či diskrimináciou. Všetko sa to deje v bezpečnom prostredí, na ktoré dohliadajú vyškolení facilitátori, tzv. knihovníci.“

Amnesty International Slovensko zaujímavých ľudí a nové príbehy stále hľadá. Ak sa chcete stať živou knihou a aktívne sa podieľať na tom, aby sme si tu žili v tolerantnej a otvorenej spoločnosti, kontaktujte Evu Kempnú mailom na eva.kempna@amnesty.sk alebo telefonicky na 0948 004 700.

Tip: Chcete vedieť viac? IUVENTA vydala aj brožúru Živé knihy o tom, ako fungujú a ako zorganizovať Živé knižnice, môžete si ju stiahnuť z jej webovej stránky.

Dušana Blašková, red