Cestovanie OZP v Prešove

Doprava je pre ľudí so zdravotným postihnutím kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje ich život. Každý aspoň občas potrebuje niekam cestovať, buď za prácou, školou, k lekárovi, alebo za oddychom a zábavou. Čo sa však stane, keď zdravý človek následkom choroby alebo úrazu ostane na invalidnom vozíku? Vtedy sa často zmení rebríček životných hodnôt a začne vnímať architektonické bariéry, ktoré si dovtedy ani nevšimol. Potrebuje plnohodnotne žiť a mať vytvorené vhodné podmienky na sebarealizáciu. Pozrime sa ako cestuje mestskou hromadnou dopravou ťažko telesne postihnutým ľudom na invalidnom vozíku alebo o barlách v  treťom najväčšom meste Slovenska.

V Prešove je preprava zabezpečovaná trolejbusmi a autobusmi. Dopravný podnik začal už v roku 1990 používať prvý autobus so zdvíhacou plošinou, ktorý premával denne v hodinových intervaloch a spájal veľké sídliská s centrom mesta. Bol prvou lastovičkou nielen pre telesne postihnutých ľudí v Domove sociálnych služieb, ale aj pre širokú verejnosť. Postupne sa sieť bezbariérovej dopravy rozširovala a v súčasnosti premáva na rôznych linkách mesta 15 nízkopodlažných autobusov. Umožňujú jednoduchší nástup a výstup. Pozitívom je, že sa ich počet stále zvyšuje a každá mestská časť je dostupná.

Držiteľ preukazu ZŤP, ZŤP-S, ktorý nemá trvalý pobyt v Prešove a obci Ľubotice si musí v automate zakúpiť 10 minútový cestovný lístok za 6,-Sk, alebo 30 minútový lístok za 8,-Sk. Závisí to od vzdialenosti medzi zastávkami. Automaty s cestovnými lístkami sú takmer na každej zastávke. Zdravotne postihnutí ľudia ktorí majú v meste Prešov a obci Ľubotice trvalý pobyt, si musia kúpiť čipovú kartu v predajných miestach MHD za 160,-Sk s platnosťou 5 rokov a zaplatia ročné cestovné vo výške 35,-Sk. Kontroly revízorov sú časté a neoplatí sa riskovať. V autobusoch je digitálna signalizácia trás a zastávok.

Alternatívou mestskej hromadnej dopravy je využívanie Prepravnej služby, ktorá telesne postihnutého človeka odvezie a privezie všade kam potrebuje. Nieje odkázaný sa cestovný poriadok a ochotu vodičov. Oprávneným poskytovateľom tejto sociálnej služby pre Prešov a Prešovský kraj je občianske združenie zdravotne postihnutých ZOM Prešov. Prepravu zabezpečuje dodávkovým vozidlom s nájazdovou plošinou pre nástup a výstup vozičkárov. Obsluhu vykonáva skúsený vodič. Dôležitou podmienkou je, aby mal záujemca o prepravu v posudku ako formu kompenzácie priznanú prepravnú službu Úradom práce sociálnych vecí a rodiny a nepoberal príspevok na benzín. Klienti, ktorí spĺňajú tieto kritéria zaplatia 2,- Sk za kilometer. Viackrát som potreboval odviezť do mesta, alebo aj mimo neho a som spokojný s úrovňou prepravy a príjemným vystupovaním vodiča. Prepravnú službu si môžete objednať telefonicky na čísle 0905 172 533 . Ďalšou možnosťou prepravy je využitie miestnych taxislužieb. Sú bežne dostupné, ale človek na invalidnom vozíku nevyhnutne potrebuje pomoc druhej osoby alebo osobného asistenta.

Keď to zhrniem tak sa Prešovom zdravotne postihnutým ľuďom cestuje pomerne dobre, vďaka ústretovému prístupu dopravného podniku, ktorý rozširuje vozový park o bezbariérové autobusy a trolejbusy. Mesto aktívne pristupuje k integrácii zdravotne postihnutých občanov v oblasti dopravy. Pozývame Vás na návštevu tohto pekného historického mesta.

Rastislav Kurilák, Prešov