Kolesá sa budú krútiť ďalej

Kampaň Na kolesách proti rakovine má už dvadsať rokov. Jej dlhoročný koordinátor a doslova motor Ján Juráš ohlásil koniec. Bude to koniec definitívny? „Verím, že nie, ale kým vám odpoviem, vráťme sa na začiatok,“ odpovedá činorodý srdciar, ktorého organizačné schopnosti urobili z kampane celoslovenskú a pomohli spojiť pohybové a kultúrne aktivity so zbieraním financií na výskum onkologických ochorení. Juráša inšpiroval príbeh Kanaďana Terryho Foxa, jeho známy beh s amputovanou nohou naprieč krajinou, ktorý mu znemožnila dokončiť choroba a smrť. „Na jednom Behu Terryho Foxa mi dal vtedajší riaditeľ evanjelickej diakonie Ján Huba do pozornosti nášho, slovenského Terryho. Zoznámil ma s Radovanom Kaufmanom, ktorému pre rakovinu kostí ako šestnásťročnému amputovali nohu. Keď som Radovi predstavil projekt kampane inšpirovaný Foxom aktualizovaný pre Slovensko, okamžite povedal áno.“

Výzvu Radovana Kaufmana na zapojenie sa do kampane nájdete dodnes na internete: „Dovoľte, aby som sa vám prihovoril z pozície človeka, ktorý má ku kolesám nesmierne blízko, ale rovnako z pozície človeka, ktorý má osobný a špecifický vzťah k rakovine, aby som vyzval všetkých vás, aby ste nasadli na svoje bicykle, kolobežky, skateboardy a pripojili sa k širokej rodine bojovníkov proti rakovine.“

Onedlho nato výnimočný paracyklista, víťaz európskych aj svetových majstrovstiev či paralympiády v Sydney Radovan Kaufman zomrel, ale jeho meno a tvár sprevádzajú kampaň doteraz.

Z umeleckej oblasti sa hneď od začiatku pridala aj speváčka Eva Mária Uhríková. Pre onkologickú chorobu absolvovala len dva ročníky. Z tých čias pochádza hymna kampane Nájdi svoju nádej, ktorú spoznali účastníci akcie po celom Slovensku. To sa už kolesá proti rakovine rozkrútili na desiatkach miest aj vďaka tomu, že si kampaň pod svoje krídla zobral Slovenský paralympijský výbor. Pribúdali nielen účastníci ochotní jazdiť, ale aj vyzbierané peniaze na výskum rakoviny. Nový dizajn, nová pieseň, ale tá istá myšlienka. Ján Juráš spomína na aktívne samosprávy, ktoré si túto myšlienku zobrali doslova za svoju: „V Ľubotíne začali s Kolesami už v roku vzniku kampane a pokračovali rok čo rok. V tej dedine som poznal hádam každého. Mimoriadny úspech dosiahli vo Vysokej pri Morave, kde bolo rekordných 294 jazdcov a vyše 2080 eur vyzbieraných za jeden deň. Osvedčenými baštami sú aj Vrútky, Michal nad Žitavou či Zvolen, kde pomáha tamojšie Gymnázium Ľudovíta Štúra.“

Skupinová fotografia desiatok účastníkov v zelených tričkách kampane pred pódiom
Vo Vysokej pri Morave sa zapojilo rekordných až 294 jazdcov

Keďže šport je jedným zo spôsobov prevencie proti rakovine, cieľom kampane je ľudí povzbudiť k pohybu. „Na podujatia chodili aj lekári a výskumníci z nadácie pre výskum rakoviny, ktorí boli ochotní odpovedať na otázky ľudí, hoci práve o toto veľký záujem nebol. Možno preto, že málokto chce byť videný svojimi susedmi, že sa až príliš zaujíma o onkologické choroby,“ myslí si Ján Juráš.

Jazda na fúrikoch, odrážadlách, bicykloch či iných dopravných prostriedkoch mohla byť len symbolická, ale neraz mala dĺžku až dvadsať kilometrov. Popri tom sa zbierali peniaze, za ktoré sa kúpilo dvanásť prístrojov slúžiacich dodnes aj v nemocniciach na rýchlu diagnostiku.

Popri športovom má kampaň aj silný kultúrny rozmer. „Zorganizovali sme koncerty všetkých možných žánrov. Našimi podporovateľmi boli Jano Kuric, Martin Babjak, Funy fellows, napokon aj teraz sa rozprávame pred koncertom Veľkého zboru donských kozákov, ktorý nám každoročne prichádza do Bratislavy pred Vianocami zaspievať. Ich koncert je zároveň zavŕšením dvadsaťročnej kampane.“

Ján Juráš s koordinovaním kampane končí, ale dáva túto značku k dispozícii záujemcom. Jedným z nich je Roman Pilek z Michala nad Žitavou. „V našej dedine organizujem Na kolesách už osem rokov,“ približuje Roman, ktorý kolesá takisto používa denno-denne, pretože je vozičkár. „Pravidelne sa k nám pripájajú aj okolité dediny. Nechýba ani kultúrna stránka. Voláme najmä kapely a interpretov z okolia. Väčšina účastníkov berie jazdu proti rakovine veľmi vážne a nie iba symbolicky. Okruh dedinami meria sedemnásť kilometrov a absolvujú ju všetky vekové kategórie, vrátane detí.“ On sám najazdí dosť ako organizátor a trasu si prejde aj niekoľkokrát. Túto kampaň považuje za výborne rozbehnutú, so skvelou myšlienkou. Teraz ide už „len“ o to, aby sa ju podarilo udržať.

Red.